Marknadsföring och kommunikation

Teamet för marknadsföring och kommunikation nås bäst på info@hanken.fi och består av följande personer:

Annamari Huovinen

Chef för marknadsföring och kommunikation

- Teamledare
- Ansvarig för interna och externa kommunikationen 
- Ansvarig för Hankens varumärke

annamari.huovinen@hanken.fi
+358 50 589 7097

Marlene Günsberg

Kommunikationsspecialist

- Ansvarig för medierelationerna och forskningskommunikationen
- Ansvarig för publiceringen av t.ex. doktorsavhandlingar, årsberättelsen och Hanken Newsletter

marlene.gunsberg@hanken.fi
+358 40 352 1212

Maria Svanström

Kommunikatör

- Producerar nyheter och inslag för Hankens webbplats
- Deltar i att utveckla vetenskapskommunikationen 

maria.svanstrom@hanken.fi
+358 50 412 6027

Judith Buddingh'

Evenemangsplanerare

- Planering och utveckling av Hankens evenemang
- Ansvarig för evenemangsproduktionen på Hanken

judith.buddingh@hanken.fi
+358 40 352 1213

Karolina Hurmerinta

Webbdesigner

Webbutveckling och innehållsproduktion

 karolina.hurmerinta@hanken.fi
+358 50 361 0802

Natalia Boltovskaia 

Marknadsföringskoordinator

- Ansvarig för agentsamarbetet för studentrekrytering
- Ansvarig för Hankens synlighet som studieplats
- Ansvarig för Hanken grafiska riktlinjer
- Ansvarig för planering och implementering av aktiviteter för studentrekrytering

natalia.boltovskaya@hanken.fi
+358 40 352 1320

Gustaf Hafström

Koordinator för online-marknadsföring

- Producerar visuellt marknadsföringsmaterial (video, podcasts, grafik etc)
- Jobbar med SEO-marknadsföring

gustaf.hafstrom@hanken.fi
+358 50 471 9519

Aino-Maija Markkula

Grafisk designer

- Designar samt producerar innehåll till Hankens olika kanaler
- Jobbar med olika övriga marknadsförings- och kommunikationsuppgifter

aino-maija.markkula@hanken.fi

Melina Weckman

Marknadsföringssassistent

- Uppdaterar innehåll på sociala medier
- Studentrekrytering

melina.weckman@hanken.fi
+358 50 336 4585

Nicolina Massa

Kommunikationsassistent

- Uppdaterar innehåll, nyheter och kalenderhändelser samt laddar upp dokument och bilder på Hankens webbplats
- Uppdaterar information i Info-TV (Helsingfors och Vasa)
- Producerar personalens nyhetsbrev

nicolina.massa@hanken.fi