Svenska handelshögskolan är en ledande högskola med över 115 års erfarenhet av forskning och utbildning inom ekonomi. Hanken har de tre mest ansedda internationella ackrediteringarna EQUIS, AACSB och AMBA, vilket endast en procent av världens handelshögskolor har uppnått. Hanken finns i Helsingfors och Vasa.

Nyheter

Hankens öppettider vid jul och nyår 2019
|
06.01.2026
Här hittar du högskolans avvikande öppettider för jul och nyår 2025.
Disputation
|
17.12.2025
En ny doktorsavhandling visar att delningsekonomin formas av kultur, nya affärsmodeller och vardagliga förhållningssätt – inte enbart av digitala plattformar.
Disputation
|
16.12.2025
Många organisationer använder human resource management-system (HRM) bestående av praktiker som prestationshantering, utbildning och utveckling, flexibla arbetsarrangemang och arbetsautonomi för att öka produktiviteten. Det har dock varit oklart om dessa system också stödjer medarbetares välbefinnande, eller om prestationsförbättringar sker på bekostnad av hur medarbetarna mår på jobbet.
Diversitet på arbetsplatsen
|
16.12.2025
En grupp forskare har fått finansiering för att undersöka jämlikhet som en arbetslivsfärdighet. Målet är att öka arbetets meningsfullhet, utveckla kompetens, minska språkbarriärer och göra rekrytering mer rättvis.