Svenska handelshögskolan är en ledande högskola med över 115 års erfarenhet av forskning och utbildning inom ekonomi. Hanken har de tre mest ansedda internationella ackrediteringarna EQUIS, AACSB och AMBA, vilket endast en procent av världens handelshögskolor har uppnått. Hanken finns i Helsingfors och Vasa.

Nyheter

A woman and a man standing in front of a computer in an office, talking to each other.
|
07.01.2026
För att AI ska användas framgångsrikt i organisationer krävs mer än bara bra teknologi — det bygger också på levande dialog, kritiskt tänkande och en gemensam förståelse mellan människor. Ny forskning vid Svenska handelshögskolan (Hanken) visar att det kommer att vara avgörande för framtida affärsframgångar att lära sig och utveckla färdigheter för hur människor och AI kan samarbeta.
Hankens öppettider vid jul och nyår 2019
|
06.01.2026
Här hittar du högskolans avvikande öppettider för jul och nyår 2025.
Worm Field hospital
|
18.12.2025
Det EU-finansierade forskningsprojektet Waste in Humanitarian Operations: Reduction and Minimisation (WORM) har tagit fram en uppsättning standardrutiner som ska förbättra avfallshanteringen i humanitära fältsjukhus och medicinska akutteam.
Disputation
|
17.12.2025
En ny doktorsavhandling visar att delningsekonomin formas av kultur, nya affärsmodeller och vardagliga förhållningssätt – inte enbart av digitala plattformar.