Studentbostäder
AKTUELLT: Det finns för tillfället (22.6.2026) lediga bostäder i Hankens Isabella på Busholmen för hyresavtal som börjar höstterminen 2026. Fyll i en ansökan om du är intresserad av att flytta till Isabella. Se mer information nedan.
Hankens egna studentbostäder i Helsingfors
Hankens Isabella i HelsingforsHankens Isabella (färdigt 2021) ligger på Busholmen och har 78 ettor och två tvårummare. Hälften av bostäderna har utsikt mot havet och hälften mot innergården (på bild). Isabella har även ett klubbrum i gatuplan med kök, matbord, soffor och en stor tv. Därtill finns det bastu och två rum för gruppstudier. Hyrorna i Hankens Isabella:
Ansökningarna administreras av disponentbolaget Arcada Nova. Frågor om din ansökan kan ställas till info@arcadanova.fi. |
Majsporten i Helsingfors
Bostadshuset Majsporten består av 103 bostäder fördelade på 85 ettor, 14 tvåor (par- och kompisboende) och fyra treor. 40 % av bostäderna har reserverats för hyresgäster som studerar vid Hanken. Hyrorna och bostäderna enligt följande:
För övrigt gäller samma ordningsregler, allmänna villkor samt regler för uthyrning i andra hand som gäller i studiebostäderna vid Majstranden. Läs om nyttiga tips för hyresgäster » Opens in new window |
Övriga bostäder i HelsingforsI Helsingfors kan du söka om studentboende hos: |
Bostäder i VasaI Vasa kan du söka om studentboende hos: |
Housing Anywhere
|