Hanken x Niord Afterwork
Anmäl dig till en afterwork med Hankens partner Niord! Detta är ett utmärkt tillfälle för Hankens alumner, studenter, och Niord medlemmar att nätverka i avslappnad stämning, och samtidigt få ta del av intressant programinnehåll.
Arbetslivsäkerhet och ekonomisk osäkerhet
Perspektiv på arbetsmarknad, makrotrender och framtid
Under kvällen diskuterar vi hur turbulenta tider påverkar arbetslivet och vilka möjligheter som öppnar sig på en arbetsmarknad i förändring. Tillsammans med experter får du insikter i frågor som rör teknologisk utveckling, kompetensbehov, ekonomiska utsikter och framtidens karriärvägar, samt vad detta innebär i praktiken för både individer och organisationer.
Du får bland annat insyn i hur Finlands ekonomi och arbetsmarknadsläge ser ut just nu, vilka kompetenser som efterfrågas i framtiden samt hur tillväxt kan skapas i en föränderlig omvärld.
Program
kl. 17.00-17.15
Mingel & dryck
kl. 17.15-18.30
Välkommen till Hanken
Mira Aarnivuo & Nikoline Stenman-Möller, näringslivsrelationer och samverkan
Hälsning från Ekonomföreningen Niord
Anna Talas, styrelseordförande
Vad händer med arbetet? Teknologisk förändring, kompetens och framtidens arbetsmarknad
Sofia Bougt-Hernnäs, biträdande professor inom nationalekonomi, Svenska handelshögskolan
Finlands ekonomi och arbetsmarknadsläge – företagens realitet
Lasse Corin, chefsekonom, Aktia
Det är dags för tillväxt!
Ted Apter, näringspolitisk specialsakkunnig, Finlands Ekonomer
kl. 18.30-19.00
Nätverkande med dryck och småplock
Anmäl dig här senast 1.9.2026. Mera information skickas till anmälda via e-post närmare evenemanget.
Evenemangets talare
Ted Apter
Näringspolitisk specialsakkunnig, Finlands Ekonomer
Ted Apter är specialsakkunnig inom industripolitik med fokus på att främja mer långsiktig tillväxt.
Apter är jurist till yrket och expert på EU-politik och på att utveckla ett bättre och mer mångsidigt arbetsliv. Apter är en aktiv samhällspåverkare även på sin fritid, med en passion för att tala ut och utveckla hållbara system i samhället.
Sofia Bougt-Hernnäs
Biträdande professor inom nationalekonomi, Svenska handelshögskolan
Sofia Bougt-Hernnäs är biträdande professor i nationalekonomi och hennes forskning handlar om hur den tekniska utvecklingen förändrar yrken samt arbetstagarnas sysselsättningsutsikter, inkomster och hälsa. Hon är även knuten till Helsinki Graduate School of Economics och Handelshögskolan i Stockholm.
Lasse Corin
Chefsekonom, Aktia
Aktias chefsekonom Lasse Corin är makroekonomisk expert med lång erfarenhet inom banksektorn. Han köpte sina första aktier som 15-åring och har idag ett speciellt intresse för nordiska ekonomier, hushållens ekonomi och placeringsbeteende samt bostadsmarknaden.
Vänligen kontakta alumni@hanken.fi vid frågor om evenemanget.
Programmet går på svenska och evenemanget riktar sig till Hankens alumner, studenter och medlemmar av Ekonomföreningen Niord.