Antagningsresultat 2019

På denna sida publiceras antagningsresultat för Hankens kandidatutbildning 2019.

Antagna till Hankens kandidatutbildning 2019

Dessa personer uppfyller Hankens krav för betygs- och inträdesprovsantagning 26.6.2019 (kl.9.30.00) och har gett Hanken tillstånd att publicera antagningsresultatet. Grattis!
Det nationella antagningssystemet baserar sig på sökandes prioritering av ansökningsmål, således kan denna information ännu ändras. Antagningsinformationen uppdateras i studieinfo.fi-portalen, logga in där.

Helsingfors – 180 nya studerande
 

Aaltonen, Olli Juhani
Aarnio, Alexandra Micaela
Ahlskog, Axel Erik
Andersin, Lucas Felix
Arnold, Kevin William Geronim
Back, Urban Waldemar Mattias
Berg, Elin Anna Linnea
Bergendahl, Santtu Mikael Ilmari
Björkendahl, Carl-Wilhelm Alexander
Björkroth, Max Patrik Erik
Blomqvist, Janne Ray Benjamin
Boman, Mikael Wilhelm
Borgström, Robin Mikael Henrik
Broman, Andreas Edvard Teddy
Bäckström, Emilia Maria Helena
Ehrnrooth, Rebecca Maria Charlotta
Ehrnrooth, Sara Katarina
Ekström, Niklas Lennart
Engblom, William Alexander Christoffer
Eriksson, Pinja Josefin
Eskman, Oskar Jan Victor
Forsman, Valdemar William
Grönroos, Otto Edvard Oliver
Gustafsson, Nicole Victoria
Haataja, Emmi Olivia
Hakala, Hedda Elisabeth
Hakala, Sonia Julia Mikaela
Hansson, Erik Johannes
Hednäs, Jon Casimir
Heikkilä, Ellen Aira Anneli
Heikkinen, Julius Alexander
Heinonen, Eetu Oskari
Heinonen, Mikael Jaakko Johannes
Helin, Miro Samuli Johannes
Holm, Sebastian Claes
Horelli, Aina Hélène
Huuhka, Toni Mikael
Hägglund, Carl Rasmus Christoff
Hämäläinen, Sara Rosanna
Indrenius-Zalewski, Benjam Maximilian
Ingelin, Nicce Alexander
Jansson, Emilia Alina Anna-Lisa
Johansson, Alex Lars Mikael
Jokela, Matti Johannes
Jokinen, Jon Rudolf
Jukko, Otto Olavi
Juvonen, Elias Einar
Jäkälä, Henna Riikka Annika
Järvinen, Oskar Johannes
Kaaro, Axel Juhani
Kaisti, Pontus Johan
Kallio-Mannila, Hilda Anna Sylvia
Katainen, Ella Emilia
Kauhanen, Roope Daniel
Kauranen, Viktor Emil
Kehusmaa, Erno Juho Valtteri
Keski-Nisula, Elias Eino
Kiiski, Ukko Paavo Oskari
Kivinen, Valtter Henrik
Kiviranta, Aare Lukas Viktor
Kokwe, Ngeza Misael Tor
Korpelainen, Noora Elina
Korpi, Daniel Kim Henric
Kronqvist, Robin Emil Krister
Kumpulainen, Viola Katariina
Kupi, Rasmus Erik Johannes
Kännö, Anja Kaarina
Käyhkö, Casper Kavo Felix
Laaksonen, Rebecca Heidie Maria
Laaksonen, Tuomas Urho Olavi
Lammassaari, Santeri Tapani
Lautanala, Fanny Lyydia
Lehtonen, Felissa Sofia
Leikkonen, Roosa Leena Maria
Levänen, Robin Alexander
Lilja, Sebastian Reinhold
Lindberg, Jenni Iida Sofia
Lindblom, Elin Amanda
Lindfors, Jonas Leo Valtteri
Lindholm, Henry Emil
Ljungberg, Annina Marie Alexandra
Luomanen, Madelein Ellen Annika
Luukkonen, Santeri Armas
Martin, Elin Maria
Martin, Olivia Alexandra
Matero, Juulia Sofia
Mattson, Sonja Birgitta
Mattsson, Anton Gustav
Mattsson, Anton Svante Johannes
Mellin, Alec Wilhelm
Metsämäki, Paulina Anna Kristina
Mikola, Karl Oscar
Montonen, Jonny Richard
Motelay, Sebastian Alexander
Mäenpää, Emma Katri Henriikka
Mäkelä, Frans Mikael
Määttä, Arttu Mikael
Niemi, Siiri Anna Sofia
Nikula, Totti Olavi
Norrena, Fanny Sofia
Nurmela, Saarastiina Ksenia Sofia
Nygård, Emilia Anna Desirée
Nyman, Emil Oskar
Odrischinsky, Elias Oliver
Paakkonen, Sofia Karoliina
Peräneva, Axel Erkki
Peurala, Nora Nelia Annika
Piekkari, Johanna Linnea
Procopé, Ossian Carl Christian
Puhakka, Juuso Jukka Akseli
Putkiranta, Laura Kristina Kyllikki
Ragi Imad, Mirjam
Rajakangas, Jesper Matti Iisakki
Ranta, Maria Johanna
Rauhala, Nina Susanna
Raunemaa, Elias Mikael
Reiman, Katri Loviisa
Relander, Sofie Matilda
Roine, Lalli Rudolf Antero
Romar, Andréas Max-Emil
Roos, Casper Axel Anders
Roos, Emile Johannes
Rosenblad, Edit Lucia Aurora
Ruohomaa, Dennis Christoffer
Salmi, Jonna Eveliina
Salokorpi, Anna Kaarina
Sandell, Eva-Lina Helen
Sandvik, Zacharias Anders Erhard
Schönberg, Emil Elias
Schönberg, Sam Sebastian
Seikku, Henrik Lauri Juhani
Seppälä, Viktor Erik Alexander
Silén, Oliver Lucas
Smeds, Emma Sofie
Sorjonen, Elina Kristiina
Sorvoja, Markus Daniel
Stendahl, Martin Benjamin
Ståhlberg, Sebastian Casimir
Ståhlberg, Wilhelm Andreas
Sundell, Ida Sofia
Sundqvist, Elin Lilly Johanna
Sundqvist, Jesper Carl Erik
Suonsyrjä, Juho Henrik Sakari
Söderlund, Meretta Maria Margareta
Tallberg, Emilie Mia Maxine
Tammela, Lasse Matias
Teerimäki, Lauri Aarre Joakim
Theman, Sara Linnea
Thijssen, Thomas Herman
Tillanen, Klaus Akseli
Tukiainen, Lauri Martti Antero
Uotila, Lilli Anniina
Vakkari, Ville Matias
Walander, Gabriel Tor Mikael
Wallgren, Jonatan Viktor
Wallin, Elisa Alina Charlotte
Vanamo, Viivi Maria Karoliina
Varjoniemi, Miro Jalmari
Vasemägi, Markus
Wasström, Karin Helena
Veikkola, Liina Erika
Vesamäki, Iris Aurora
Wester, Saga Josefina
Wickström, Emma Cajsa Linnea
Viinikainen, Riikka Suvi-Tuuli
Viitanen, Elsa Mirjam
Winberg, Henri Hugo Johan
Winqvist, Emilia Christina
Virrantuomi, Arvi Juhani
Vitzthum von Eckstädt, Carl Philip Eric
Åstrand, Ida Maria
 

Vasa – 70 nya studerande

Ahjoharju, Pipsa Julia
Andréasen, Wilma Sofia
Back, Hugo Johannes
 
Biström, Sandra Melissa
Björkstén, Bianca Irina
Bodbacka, Evelina Hilma Alexandra
Bondestam, Katja Nicole
Do, Nam Tai
Gahmberg, Jakob Rasmus Melchior
Grannas, Philip Carl Johan
Gripenberg, David Carl Bernhard
Halminen, Otto Emil
Hamberg, Alexandra Sofia
Hansson, Heidi Ulrika Emilia
Harju, Tim Ville
Hartman, Casimir Axel Wilhelm
Hautamäki, Leena Maria
Heikkilä, Joanna Mikaela
Holmberg, Tobias Ralf
Holmqvist, Herman Gustav Johannes
Huhtala, Kaisa Sofia
Hässjebacka, Jonas Frans Oskar
Isokuortti, Max Asser
Jansson, Jessica Amanda
Jorelle, Lena-Marie Annie Fleur
Karvonen, Kaarlo Oskar Emil
Kesti, Erik Wilhelm
Ketola, Gabriella Lene Cornelia
Klemets, Sara Ida Emilia
Komsi, Elin Maria
Krokfors, Katarina Emilia
Kullström, Elton Edward
Kuula, Elsa Matilda
Lemola, Minttu Maria Matilda
Lillsunde, Fanny Cecilia
Lundell, Wilma Anna Katriina
Lövdahl, Johannes Karl Henrik
Monola, Matias Veikka Petteri
Männikkö, Elli Iida Maria
Nymark, Max Alexander
Olander, Jonatan Magnus Erik
Paavola, Linda Marie
Prinsén, Alexander Jim Jeremy
Pukkinen, Juuso Johannes
Rosendal, Linus Axel Benjamin
Rosenlew, Oscar Eric Wilhelm
Råtts, Ossian Ken Eric
Sandvik, Daniel Kaj Erik
Simpson, Hamish Jonathan
Sjögren, Marcus Santeri
Skytte, Max Wilhelm
Smeds, Benjamin John Stefan
Smeds, Oskar Johan Kristian
Snellman, Adam Peter Johannes
Sund, Jonas Kurt Gustav
Sundqvist, Emilia Isabella
Sågbom, Filip Oliver Michael
Teirfolk, Tim Oliver
Tornivuori, Lauri Oskari
Wahlström, Jasper Tom Jeremia
Valonen, Joni Antti Kaleva
Wargh, Samuel Mats Christian
Vest, Anton Mats Alexander
West, Malin Emilia
Willman, Linus Mikael
Woivalin, Lasse Ilmari
Åstrand, Joel Eirik

 

Ett stort grattis till alla blivande hankeiter! Vi ses i höst!