Ohjelma

Tältä sivulta löydät päivien ohjelma
Vasen kuva: Susanna Kekkonen, Sibelius Akatemia 
MuTeFest'13: Swan Land
 

Torstai - Torsdag  23.8.2018

Päivän puheenjohtaja Elina Stadigh, henkilöstöjohtaja ja työsuojelupäällikkö, Hanken

9:30 Ilmoittautuminen ja aamukahvit - Anmälning och morgonkaffe

10.00 Tervetuloa Hankenille

Hankenin vararehtori Minna Martikainen tervehdys

10.15 Mihin suuntaan työhyvinvointi on yliopistossa kehittymässä?

Työkykyjohtamisen kehityspäällikkö Marjo Heikkinen, Vakuutusyhtiö Varma

11.30 Seksuaalinen häirintä yliopistossa

Dosentti Päivi Salmesvuori, Helsingin yliopisto, Helsingin tutkijanaiset ry:n puheenjohtaja
Professori Hanna Vehkamäki, Helsingin Yliopisto

12.30 Lounas - Lunch

13.30 Porinapiha

Yliopistojen työsuojelun ajankohtaisia aiheita keskusteluryhmissä. 

14.30 Iltapäiväkahvit - eftermiddagskaffe

15.00 Porinapihan yhteenvetokeskustelu

15.30 Miten teatterilähtöisillä menetelmillä voidaan edistää hyvää vuorovaikutusta työyhteisössä?

Lehtori, näyttelijä Tiina Pirhonen ja opiskelija Henna Sormunen, Taideyliopiston teatterikorkeakoulu
 

18:30 Buffet-illallinen Teatterikorkeakoululla

          Iltaohjelma:  

  • Duo Hakomäki & Grans

       Miikka Hakomäki, alttoviulu
       Jonne Grans, kitara

  • James Lorien MacDonald is a half-Finnish, Canadian, queer transgender man who has been living in Helsinki for 16 years, performing for 20, and doing stand-up comedy for the last 7 years. He was voted Vuoden Koomikko 2016 at Helsinki's Kallio Komedibolaget, and has been running Helsinki's Feminist Comedy Night for the past three years. As well as having a background in theatre and performance art, he has performed stand-up about his gender transition around Finland, as well as in Canada, Denmark, Sweden, Norway, Germany, Brussels, and Singapore.
  • Studio 1:

Vincent Roumagnac: Reacclimatizations

A video-scenic installation

Tutke/Performing Arts Research Centre, Uniarts Helsinki

Doctoral Artistic Research

 

Perjantai - Fredag 24.8.2018 

Päivän puheenjohtajana Jyri Pulkkinen, tekninen päällikkö ja työsuojelupäällikkö, Taideyliopisto

9.00 Toisen päivän avaus - Andra dagen inleds

Taideyliopiston rehtori Jari Perkiömäen tervehdys
 

9.15 Aivotyön avaimet - kognitiivisella ergonomialla sujuvaa työtä 

Tuotepäällikkö Teppo Valtonen, Työterveyslaitos

10.15 Tauko - Paus

10.30 Paneelikeskustelu: Työturvallisuuden ja työhyvinvoinnin edistäminen työpaikan ja työterveyshuollon yhteistyössä. 

Paneelin jäsenet: 

Työantajan edustaja: Henkilöstöjohtaja Elina Stadigh, Hanken
Työntekijöiden edustaja: lehtori Hannu Apajalahti, Taideyliopisto, luottamushenkilö (JUKO)
Työterveyshuollon edustaja: työterveyshuollon erikoislääkäri Paavo Cajanus, Terveystalo
Työsuojelun valvonnan ja ohjauksen edustaja: Ylitarkastaja Ulla Arvo, Etelä Suomen aluehallintovirasto, Työsuojelun vastuualue
Puheenjohtaja: työsuojelupäällikkö Jyri Pulkkinen, TaiY
KELAn edustaja: suunnittelija Marianne Meyer-Arnold

11.45 Lounas - Lunch 

12.45 Näin meitä huijataan ja valvotaan netissä

Tutkijatohtori Linus Nyman, Hanken
 

14.15 Seuraavien työsuojelupäivien järjestäjän julkistaminen

14.30 Kahvit ja kotiinlähtö - Kaffe och hemfärd. Kiitos, Tack!