Courses and study plans / Swedish
5642-2 Swedish as first language: Written communication
| Period: 3&4 | 20.1.2014 - 9.5.2014 |
| Period: 1&2 | 2.9.2013 - 13.12.2013 |
| Level |
Language Studies |
| ECTS-credits | 4 |
| Department | Language and Communication |
| Updated | 30.3.2012 15:17 |
Handbook information
Contents
Under kursen arbetar studenten med sin skriftliga kommunikation och kursen innehåller flera inlämningsuppgifter som bearbetas enskilt och i grupp. Kursen kan med fördel tas under det andra eller senast under det tredje studieåret, innan kandidatavhandlingen påbörjas. Bedömningen görs enligt Hankens poängskala..
Kursen är på modersmålsnivå.
Learning Objectives
Efter avslutad kurs i skriftlig kommunikation på svenska ska studenterna kunna
– analysera och skriva situationsanpassade och professionella texter som behövs i affärslivet (t.ex. affärsbrev, rapporter, sammanfattningar, promemorior) och som kan ha en källtext eller parallell text på finska eller engelska
– kommunicera i skrift på rätt stilnivå och språkriktigt med hjälp av handböcker och ordböcker
Instruction
28 lektionstimmar samt 58 timmar självstudier och 20 timmar grupparbete utanför lektionstid
Literature
Enligt examinators anvisningar ur
Ask, Sofia. (2011). Hållbara texter. Grunderna i formellt skrivande. (2 uppl.) Liber.
Ehrenberg-Sundin, Barbro m.fl. (2008). Att skriva bättre i jobbet. En basbok om brukstexter. (4 uppl.) Norstedts Juridik.
Reuter, Mikael. (2006/2011). Översättning och språkriktighet. Version 2006. Svensk språktjänst ab.
Material som utdelas på kursen
Hand- och ordböcker
Evaluation and Examination
Kursen bedöms med betyget 50–100. Aktivt deltagande i alla kursmoment står för 20 % och en portfolio med skriftliga övningsarbeten står för 80 % av kursbetyget. De skriftliga övningsarbetena bedöms enligt bedömningsmatrisen som finns på kursens moodle-sida.
Instructor
Bergström, Marina
Additional Information
Högst 20 deltagare per grupp (anmälningsordning).
Du som har någon av de tidigare kurserna (t.ex. 5638-1, 5638-2) kombinerar denna med de nya kurserna i skriftlig och muntlig kommunikation, så att du uppnår minst 6 studiepoäng i svenska.
Helsingfors : 4 grupper på hösten, 4 på våren
Vasa : 2 grupper på hösten, 2 på våren






