TopBanner

En internationellt konkurrenskraftig, självständig och ekonomiskt stark handelshögskola

Hanken har i samband med sitt 100-årsjubileum 2009 startat den treåriga fundraisingkampanjen HANKEN 100, vars syfte är att ytterligare stärka Hankens position som internationell handelshögskola. Kampanjens första delmål är att samla in 10 miljoner euro.

 

Från och med 1.1.2010 är Hanken Finlands enda autonoma handelshögskola, med målsättning att fortsättningsvis erbjuda internationellt konkurrenskraftig ekonomutbildning på svenska och engelska. HANKEN 100 stöder Hankens internationella konkurrenskraft och autonomi, tryggar en stark ekonomi och skapar långsiktiga relationer till och nya möjligheter för samarbete med alumner och partner i näringslivet.

 

Donationer influtna före 31.12.2010 mångdubblas av staten och berättigar till skatteavdrag för såväl privatpersoner och företag. Alla Hankens alumner, samarbetspartner och vänner har nu en unik chans att engagera sig i högskolans utveckling och framtid. Stöd HANKEN 100 och hundra år av framtid!

 



Eva Liljeblom, rektor

Björn Wahlroos, kampanjordförande & styrelseordförande